ISTORIC BISERICA ADORMIREA MAICII DOMNULUI - TICVANIU MARE

Localitatea este atestată documentar în 1597, menţionată în 1751, în 1757 avea 150 de case, în 1910 avea 243 de case şi 1084 locuitori, în 1935, 1088 de locuitori, în 1992, avea 372 locuitori, din care credincioşi ortodocşi 335, în 2002, 361 de locuitori, din care ortodocşi 348, 3 baptişti, 8 penticostali, 2 greco-catolici.

În sat a fost o biserică de lemn cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, ridicată în 1738. Tradiţia locală şi toponimia locului au păstrat amintirea unei biserici de zid ce se înălţa pe „Dealul bisericii”, o biserică de piatră, zidită probabil în secolul XV, cu dimensiunile exterioare de 14 x 7,75 m. În jurul ei, în urma săpăturilor arheologice au fost descoperite 54 de morminte. Biserica a fost dezafectată şi abandonată la începutul secolului XVIII, când satul avea o biserică de lemn.

Biserica actuală cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” a fost construită în 1834 - 1836. Biserica este construită în stil baroc, din piatră şi cărămidă, acoperişul altarului şi turnului este din tablă galvanizată, pronaosul şi naosul sunt acoperite cu ţiglă, iconostasul de zid, bolta din cărămidă, pardoseala din cărămidă mică de formă pătrată. În biserică se găseşte icoana „Fecioara cu pruncul”, databilă în prima jumătate a secolului XVIII. Pe peretele absidei altarului se remarcă pictura „Sf. Treime” semnată de N. Popovici. Pe zidul exterior din stânga intrării este inscripţia cu numele ctitorului bisericii iar in interior, sub pardoseala naosului, este situat mormântul fiicei ctitorului lăcaşului de cult. Biserica are dimensiunile: 21 x 7,60 x 7,30 m.

Biserica a fost pictată de Gheorghe Popovici, restaurarea picturii s-a făcut în 1936 de Nicolae Popovici din Grădinari. În prezent se păstrează pictura doar pe iconostas şi pe boltă deasupra soleei. Iconostasul dispune de uşi împărăteşti remarcabile din punct de vedere artistic, nu are uşi diaconeşti.  Pe iconostas sunt cinci icoane („Maica Domnului cu pruncul”, „Iisus Hristos”, „Învierea Domnului”, „Cina cea de taină”, „Coborârea de pe cruce”. Se păstrează o icoană cu 13 scene, în mijloc este reprezentat „Sf. Gheorghe”.

În biserică sunt următoarele cărţi vechi: Evanghelie, Sibiu, 1844, Penticostar, Blaj,1858, Adunarea Cazaniilor, Carloviţ, 1793 (slove chirilice), Penticostar, f.a., slove chirilice, Octoih, Râmnic, Pravila, f.l. 1781.

Parohia deţine şi o capelă (în spaţiul casei parohiale) folosită la săvârşirea cultului în perioada de iarnă.

Lista preoţilor: Ştefan (1660), Florea Ilievici(1751, 1757), Martin Ianovici (1757), Damaschin Popovici şi Avram Blidaru (1794), Damaschin Miter, Toma Simu (1906 - 1949), Septimiu Sever(1949 - 1976), Rusalin Bona (1976 - 1980), Păuniţa Secula (1980 şi prezent).