ISTORIC BISERICA ADORMIREA MAICII DOMNULUI - SLATINA NERA

Localitatea este aºezatã pe malul drept al râului Nera, atestatã documentar în 1829, în 1910  avea 296 de case ºi 1393 locuitori, în 1935, avea 1166 locuitori, în 1992, avea 375 locuitori, din care credincioºi ortodocºi 342, în 2002, 356 locuitori, din care: 330 ortodocºi, 21 baptiºti, 5 greco-catolici.

Biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” a fost construitã în secolul XVIII, mãritã în 1771  (dimensiunile: 17, 80 x 7 m). Biserica în stil baroc este construitã din piatrã ºi cãrãmidã (ziduri groase de 1, 20 m), acoperitã cu tablã galvanizatã, bolta semicilindricã din cãrãmidã, pardoseala din plãci de piatrã, turnul din cãrãmidã susþinut de patru piloni masivi, acoperit cu tablã galvanizatã. Iconostasul  este de zid, peste care s - a aplicat un splendid iconostas  baroc din lemn aurit (inscripþie cu anul 1934, situatã la baza uºii împãrãteºti din dreapta). Biserica este declaratã monument istoric.

Biserica a fost pictatã în 1874 de Nicolae Mãrãºescu, apoi în 1981 de Nicolae Popescu (semnãtura pictorului pe icoana ”Sf. Nicolae“ de la Tronul arhieresc).

În 1826 era preot Teodor Savici.