ISTORIC BISERICA ADORMIREA MAICII DOMNULUI - RACAȘDIA

Localitatea este situată la 9 km de Oraviţa, este atestată documentar în 1690 – 1700. A existat o biserică de lemn construită în 1733.

Biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” a  fost construită în 1770-1778, în stil baroc, cu dimensiunile: 25 x 8, 10 m, din piatră şi cărămidă, acoperită cu tablă de cupru în 1871 , bolta din cărămidă, turnul din cărămidă, pardoseala din dale de piatră, iconostasul de lemn, în 1903 s-au mărit ferestrele, s-au reparat zidurile, s-a adus chivotul, s - au montat uşile diaconeşti. Între anii 1987- 1989 s-au efectuat reparaţii capitale .

Iconostasul a fost pictat în 1803 ,  biserica a fost pictată în 1903 de Filip Matei, restaurată tot de el în 1927, în 1955 pictorul Iulian Toader a restaurat pictura iconostasului, iar  Ion Minulescu în 1967 a restaurat pictura şi a înlocuit unele scene biblice ce erau deteriorate . Din pictura executată de Filip Matei se păstrează iconografia pereţilor laterali şi pictura iconostasului (ulei pe lemn). În spatele stranelor, pe ambele laturi ale bisericii sunt 26 icoane (ulei pe lemn), iar pe spătarele stranelor preoteselor sunt icoanele, tempera pe lemn, secolul XIX: „Adormirea Maicii Domnului”, „Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril”. La tronul arhieresc este pictat portretul mitropolitului Andrei Şaguna.