ISTORIC BISERICA ADORMIREA MAICII DOMNULUI - ORAVIȚA MONTANĂ

Oraşul Oraviţa s-a format din Oraviţa Montană şi Oraviţa Română. Localitatea este atestată documentar în 1690- 1700.

Biserica din Oraviţa Montană a fost construită în 1784 , din piatră şi cărămidă (dimensiuni: 23 x 7 m), în  stil baroc, bolta semicilindrică, iconostas de lemn de tei, acoperită cu tablă de cupru  (partea est şi nord şi tablă galvanizată în partea de sud), turla ornamentată cu motive florale este  acoperită cu tablă de cupru, ctitor fiind negustorul Hagi Nicolae Dimitrie , pardoseala din gresie. Iconostasul este sculptat în stilul baroc-rococo  (autor necunoscut). În naos, pe latura nordică este amplasat un amvon de factură romano-catolică. Pictura murală şi cea de iconostas (ulei pe pânză aplicată pe lemn) a fost executată în 1828 de Arsenie Petrovici, o pictură influenţată de barocul târziu. Se păstrează semnătura la icoana „Cina cea de Taină din absida altarului” Născut la Pancevo leat(1)803 /Arsenii Petrovici pictor” . Mihail II Popovici este menţionat ca auritor al iconostasului şi mobilierului în 1828, pe peretele de nord al naosului este inscripţia “Mihail Popovici sculerist aurritor” . În 1856, Mihai Popovici reface pictura . Pictura a fost restaurată în 1936 de Ioachim Miloia. Acesta a pictat şi trei icoane mobile (ulei pe pânză): “Arătarea lui Iisus celor doi ucenici pe drumul Emausului”, “Sf. Mc. Ecaterina”şi “Sf. Varvara” . Pictura a mai fost restaurată în 1988- 1989 de Ioan Neagoe ajutat de  V. Ţigu şi Ioan Bădilă. Iconostasul bisericii a fost poleit cu aur de Eugen Spang. În biserică este un candelabru în greutate de 810 kg, confecţionat din cupru şi alamă. Biserica a fost restaurată în 1989, 1996 şi 2009. Biserica este declarată monument istoric .

În biserică sunt următoarele icoane: “Maica Domnului cu pruncul şi cei patru evanghelişti”, pictor necunoscut, secolul XIX, (dimensiuni :1,16 x 93 cm), “Punerea în mormânt”, ulei pe pânză, pictor N. Haşca, 1855,(dimensiuni 77 x 53 cm), “Sfinţii Arhangheli”, pictor D. Turcu, ulei pe pânză, 1854, dimensiuni:(92 x 73 cm), “Spălarea picioarelor”, ulei pe pânză, N. Haşca, (dimensiuni :1,26 x 1,04), “Adormirea Maicii Domnului”, ulei pe tablă, N. Haşca, 1888, (dimensiuni :45 x 35 cm),  “Fuga în Egipt”, ulei pe pânză, 1878, D. Turcu, (dimensiuni: 1,24 x 92 cm ), “Uciderea Sf. Ştefan”, ulei pe pânză, 1870, pictor N. Popovici, (dimensiuni: 76 x 79 cm), “Coborârea de pe cruce”, ulei pe pânză, pictor necunoscut, (dimensiuni: 88 x 70 cm), “Încoronarea Maicii Domnului” – 2 exp. pictor necunoscut, ulei pe pânză, (dimensiuni: 98 x 78 cm, 100 x 75 cm), “Maica Domnului cu pruncul”, pictor necunoscut, ulei pe pânză, (dimensiuni : 125 x 90 cm), “Răstignirea şi cei 12 Apostoli”, ulei pe lemn, pictor necunoscut, (dimensiuni: 105 x 73 cm), “Maica Domnului cu pruncul”, pictor necunoscut, ulei pe lemn, (dimensiuni: 44 x 34 cm), “Botezul Domnului”, pictor necunoscut, ulei pe tablă, (dimensiuni: 41 x 31 cm), “Încoronarea Maicii Domnului”, ulei pe pânză, pictor anonim, (dimensiuni: 74 x 51 cm), “Coborârea de pe cruce”, ulei pe pânză, pictor necunoscut, (dimensiuni: 110 x 64 cm), “Sf. Ioan Botezătorul”, pictor necunoscut, ulei pe pânză, (dimensiuni: 94 x 65 cm).