ISTORIC BISERICA SFÂNTUL ATANASIE CEL NOU - DOMAȘNEA

Localitatea este atestată documentar în 1436. În decursul existenţei sale, satul a avut mai multe vetre, cunoscându-se cu certitudine trei: „Satul bătrân”, „La hotare” şi „Câmpul Nedeii”. Satul a fost incendiat de turci în 1695 şi 1718. Este amintit în 1745 , 1751 , în 1757 când avea 130  de case, în 1774, 265 de case , în 1910, avea 2126 locuitori şi 473 de case , în 1935, 2072 locuitori . A făcut parte din Regimentul de graniţă, compania a 8-a cu sediul la Cornea.

În sat a existat o biserică de lemn cu hramul „Sf. Atanasie de la Athos” înălţată în 1744 .

Biserica actuală cu hramul „Sf. Atanasie de la Athos”, este construită în stil baroc în 1807-1817 , din piatră cu ziduri groase de 1,70 m, acoperită cu ţiglă, având dimensiunile de: 27,70 x 8,90 m. Turnul este din cărămidă acoperit cu tablă de cupru, iconostasul de zid. Edificiul este monument istoric.

Biserica a fost pictată în 1834 de Dimitrie Turcu împreună cu Dimitrie Popovici. Se păstrează mai multe icoane reprezentative pictate în ulei  pe zid sau în ulei pe lemn cum ar fi: „Maica Domnului cu pruncul”, „Schimbarea la faţă” (pictor Petru Iacşa?), „Sf. Ioan Damaschinul”, „Cosma  Cântăreţul”  . Restaurarea picturii s-a făcut în 1983-1985 de Gheorghe Costurin.

Biserica a fost sfinţită de P.S. Lucian, Episcopul Caransebeşului în 17 octombrie 2010.

În biserică se păstrează următoarele icoane, secolul XVIII (?), tempera pe lemn, pictor necunoscut: „Iisus Hristos”, „Maica Domnului cu pruncul”, „Sf. Nicolae”, „Sf. Petru şi Pavel”, fiecare având dimensiunile de 1,30 x 0,73 cm. De asemenea, se pot remarca uşile împărăteşti (dimensiuni: 1,60 x 73 cm), moleniile („Maica Domnului”, „Sf. Ioan Botezătorul”, fiecare icoană având dimensiunile de 80 x 35 cm) şi crucea cu dimensiunile de 86 x 56 cm. Se mai păstrează şi moleniile „Maica Domnului”, „Sf. Ioan Botezătorul”, fiecare având dimensiunile de: 63 x 34 cm. Toate aceste icoane necesită restaurare urgentă.