ISTORIC BISERICA ÎNĂLȚAREA DOMNULUI - CICLOVA ROMÂNĂ

Localitatea este atestată documentar în 1828 . În 1910, erau 3201 locuitori şi 715 case, în 1935, 2822 locuitori şi 667 case În localitate sunt două biserici ortodoxe, ambele având hramul „Înălţarea Domnului”.

Biserica mare a fost construită în 1851 - 1859, în stil baroc, pictată de Filip Matei în 1904. Biserica este construită din piatră, iconostasul de zid, pardoseala din dale de piatră, bolta a fost iniţial din cărămidă dar în urma unui cutremur s-a prăbuşit şi  fost refăcută dintr-un amestec de ipsos şi ciment, turnul este construit din cărămidă acoperit cu tablă galvanizată vopsită, biserica este acoperită cu tablă. Biserica are dimensiunile: 32 x 11 x 10,50 m.

În biserică se păstrează mai multe icoane, între ele amintim icoana „Sf. Ioan Botezătorul” pictată de N. Haşcă în 1893 (anul şi semnătura pictorului, în partea dreaptă jos), (dimensiuni 138 x 91 cm), prăznicar cu 12 scene, cu menţionarea anului 1838 şi 1921 când a fost refăcută (dimensiuni: 103 x 74 cm), o icoană prăznicar cu două feţe („Naşterea” şi „Botezul”) cu dimensiunile: 43 x 34 cm Se păstrează  antimisul  vechi. În proscomidier este o pictură, ulei pe zid reprezentând „Naşterea Mântuitorului” semnată de N. Haşcă. Se mai păstrează în biserică un Molitvelnic, deteriorat, fără pagina de gardă, probabil din 1725.