ISTORIC BISERICA POGORÂREA SFÂNTULUI DUH - BOCŞA MONTANĂ

Bocşa Montană, contopită cu Bocşa Vasiova este atestată documentar în 1534,  localitatea este amintită apoi sub denumirea de Bocşa în 1751, în  1757 când avea 250 de case, în 1910, avea 3369 locuitori şi 754 de case , în 1935 avea 3889 locuitori şi 705 case. Biserica cu hramul” Pogorârea Sfântului Duh”, a fost construită în 1815, stil baroc, din piatră şi cărămidă, acoperită cu tablă, bolta din cărămidă, iconostasul de lemn, turnul din cărămidă acoperit cu tablă galvanizată, pardoseala din plăci de piatră vieneză. Biserica are dimensiunile: 25 x 8,10 x 7 m (C.F. Nr. top. 262).

Biserica a fost pictată în 1843 de D. Turcu, apoi pictura a fost refăcută în 1931 de Ioachim Miloia şi în 1990- 1992 de Ştefan Gurmai. Pentru biserică, Mihai Velceleanu a executat steaguri în 1869-1871. Pictura (ulei pe zid) s-a păstrat pe boltă şi în câteva panouri şi medalioane pe pereţii naosului şi pronaosului bisericii. Amintim icoanele: „Sf. Ioan Gură de Aur”, „Sf. Vasile cel Mare”, „Sf. Grigorie de Dumnezeu Cuvântătorul” „Femeile purtătoare de mir”, „Maria Magdalena spală picioarele lui Iisus”,,”Sf. Proroc David” (fiecare icoană are denumirea reprezentării scrisă cu  slove chirilice).