ISTORIC BISERICA SFÂNTUL IERARH NICOLAE - BOCŞA ROMÂNĂ

Localitatea este atestată documentar în 1828, contopită cu Bocşa Vasiovei, în 1910 avea 3158 locuitori şi 514 case, în 1935, 3300 locuitori şi 700 case.

Biserica cu hramul „Sfântul Nicolae” a fost zidită în 1795, stil baroc. Biserica este construită din piatră şi cărămidă, acoperită cu ţiglă, turnul din cărămidă acoperit cu tablă galvanizată a fost construit în 1911, pardoseala din plăci de mozaic, altarul are pardoseala din parchet, iconostasul de lemn de factură barocă a fost realizat în 1913. Biserica are dimensiunile de: 23,20 x 8 x 6,80 m.

Biserica a fost zugrăvită în 1810 , iconostasul a fost pictat în 1918 de Virgil Simonescu din Lugoj. Biserica a fost din nou pictată de Alexandru Popp din Timişoara   şi în 1974 - 1977 pictura în frescă a fost realizată de Ieremia Profeta din Bucureşti . Din pictura veche s-a păstrat în naos pe peretele nordic (sub tencuială), deasupra stranelor scena unui martiriu în care apar 17 personaje. Iconostasul, de o frumuseţe artistică deosebită are icoanele pictate în ulei pe pânză şi aplicate pe lemn. În exterior se remarcă pictura „Acatistul Sf. Nicolae”, iar deasupra intrării din partea vestică este mozaicul reprezentându-l pe „Sf. Nicolae”.